Siatkarskie Ośrodki Szkolne – podsumowanie 2012 – 2015

2015.09.23. KONFERENCJA S.O.S. W WARSZAWIE (7)Wicedyrektor Anna Trojanowska uczestniczyła w konferencji podsumowującej trzy lata funkcjonowania Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, które są rezultatem wdrożonego w roku 2012 Programu Upowszechniania Sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej. W spotkaniu, które odbyło się w Warszawie, wzięli udział m.in. Minister Sportu i Turystyki Adam Korol oraz Prezes PZPS Paweł Papke.

Nasza szkoła uczestniczy w programie S.O.S., realizowanym w oparciu o system opracowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej i finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, od samego początku. szkolimy dziewczęta w gimnazjum i liceum. Podjęliśmy także współpracę ze szkołami podstawowymi w ramach Akademii Siatkarskiej.

2015.09.23. KONFERENCJA S.O.S. W WARSZAWIEW środowym spotkaniu na PGE Stadionie Narodowym wzięli udział samorządowcy i dyrektorzy szkół prowadzących Siatkarskie Ośrodki Szkolne i Akademie Siatkarskie oraz zespół S.O.S. PZPS. W gronie zaproszonych gości znaleźli się Adam Korol – Minister Sportu i Turystyki, Jakub Rutnicki i Jan Tomaszewski – Posłowie na Sejm RP oraz Jacek Kasprzyk Prezes Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. i Andrzej Lemek – Wiceprezes, Sekretarz Generalny PZPS.

2015.09.23. KONFERENCJA S.O.S. W WARSZAWIE (9)Prezes PZPS Paweł Papke zwrócił uwagę na wiele wyjątkowych wartości, jakie niosą ze sobą Siatkarskie Ośrodki Szkolne, Akademie Siatkarskie i Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Podkreślił, że efekty pracy w S.O.S. dostrzegalne są już w reprezentacjach młodzieżowych. W gronie Mistrzów Europy i Świata kadetów jest aż ośmiu zawodników, którzy szkoleni byli w S.O.S.

– Siatkówka wymaga i uczy cierpliwości, systematyczności, kreatywności i wreszcie uczciwej rywalizacji. Marzy mi się by za kilka lat barwy narodowe reprezentowali tylko i wyłącznie absolwentki i absolwenci, którzy kształtowani byli w Akademiach czy Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych. Taką mam przypadłość, że większość moich marzeń się spełnia – powiedział prezes Paweł Papke.

2015.09.23. KONFERENCJA S.O.S. W WARSZAWIE (5)Natomiast minister Adam Korol podkreślił, że jest pod ogromnym wrażeniem realizacji Programu i jego efektów. – To co robicie jest modelowym przykładem budowania piramidy. Wszystkim federacjom daję przykład Polskiego Związku Piłki Siatkowej jako wzorcowy. Nakłaniam ich by nie szukali innych rozwiązań. Niech korzystają z waszych, najbardziej właściwych i efektywnych. Taki program wdrażany jest już w piłce ręcznej a niebawem zostanie uruchomiony w koszykówce. Wiem, że waszą pracę podziwiają federacje europejskie i światowa. To najlepiej świadczy o jakości wykonanej pracy. Zapewniam, że ministerstwo niezmiennie będzie wspierać program i wspierać jego rozwój.

Kompleksowego podsumowania ponad trzyletniej działalności Siatkarskich Ośrodków Szkolnych dokonał Waldemar Wspaniały – Szef Projektu, który przypomniał o celach Programu, jego strukturze, ale przedstawił przede wszystkim liczby. Otóż w strukturze S.O.S. jest 112 gimnazjów, w których trenuje 4 144 dziewcząt i chłopców. W 32 szkołach ponadgimnazjalnych siatkarskie szlify zdobywa 1 098 młodych siatkarek i siatkarzy. W ciągu trzech lat (2012 – 2014) przybyło 13% szkół objętych programem, ilość dzieci wzrosła o 73%, a nauczycieli o 74%. Ponadto aż 411 szkół podstawowych i ponad 10 000 dzieci realizuje swe siatkarskie pasje w Akademiach Siatkówki.

Konferencja była także okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy samorządami i szkołami objętymi programem S.O.S.