Sukces naszych gimnazjalistów na V Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „Lektury w kadrze”

Sukcesem zakończył się udział Macieja Rybińskiego i Krzysztofa Rogozińskiego z kl. II a GMS w  V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego „Lektury w kadrze”, który 20 maja 2016 r. został rozstrzygnięty w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Organizatorem konkursu jest Liceum Ogólnokształcące „Mikron” w Łodzi przy współpracy m.in. z łódzką szkołą filmową. Tu obejrzycie nagrodzony film

Chłopcy stanowili grupę reżyserską o nazwie „Zakurzony Lew” i zgodnie z regulaminem przygotowali adaptację dzieła literackiego znajdującego się w podstawie programowej przewidzianej dla uczniów gimnazjum. Zaprezentowali niezwykłą ekranizację wiersza Zbigniewa Herberta pt. „Chciałbym opisać”, a swemu dziełu nadali tytuł „bez nikogo”.

Reżyserem i montażystą był Maciek Rybiński, aktorem i narratorem – Krzysiek Rogoziński, natomiast doborem tekstu zajęła się polonistka Małgorzata Malinowska, która była opiekunem artystycznym tego zespołu. Nad ostatecznym kształtem filmu pracowali obaj chłopcy.

Sukces jest tym większy, że etiuda filmowa naszych gimnazjalistów została uhonorowana III miejscem w kategorii uczniów szkół gimnazjalnych, tym samym znalazła się ona wśród siedmiu filmów nagrodzonych w tej edycji konkursu spośród trzydziestu nadesłanych. Jury przewodniczył prof. dr hab. Janusz Tylman – operator i reżyser filmów dokumentalnych, obecnie Pełnomocnik Rektora ds. Rozwoju PWSFTviT w Łodzi. W jury znalazł się także Tomasz Komorowski – fotograf i wykładowca łódzkiej szkoły filmowej. Wielkim przeżyciem dla autorów filmu oraz dla ich opiekunki i sekundującego im taty Maćka była projekcja filmu na dużym ekranie.

– Po prezentacji nagrodzonych etiud w kuluarach chłopcy usłyszeli wiele ciepłych słów od członków jury – powiedziała po powrocie z Łodzi dumna ze swoich uczniów Małgorzata Malinowska. – Podkreślono nieprzeciętne wyczucie kadru i umiejętności montażowe Maćka, muzyczne prowadzenie emocji w kolejnych ujęciach oraz skupienie i prawdę artystycznego wyrazu pięknej interpretacji wiersza Herberta dokonanej przez Krzyśka.

Oprócz tego spotkało ich jeszcze jedno wyróżnienie. Otóż fotografia z planu zdjęciowego przedstawiająca Krzysztofa, a wykonana przez Maćka, została wykorzystana na plakacie promującym tegoroczną edycję konkursu.

– Po projekcji uzyskaliśmy wiele cennych wskazówek, które z pewnością wykorzystamy do pracy nad kolejnymi filmami – wspomina Krzysiek. – Jury było zaskoczone, że dzięki pracy bardzo małego zespołu reżyserskiego, jak nasz, powstał obraz tak liryczny i dojrzały w swojej wymowie.

Gala Filmowa, na której zespół reżyserski odebrał nagrody, była jednak wstępem do kolejnych niespodzianek, bowiem nagrodzone zespoły zwiedziły łódzką filmówkę, a młodych adeptów sztuki filmowej oprowadzał prof. Janusz Tylman. Byli oni także świadkami codziennej pracy studentów i ich opiekunów w halach studyjnych i w plenerze przed szkołą. Nie obyło się bez zdjęć na słynnych schodach w najstarszym budynku filmówki, na których w czasach studiów kwitło studenckie życie towarzyskie, o czym przypominają okolicznościowe tabliczki z wielkimi nazwiskami – Wajdy, Polańskiego czy Hasa.

W kolejnej części festiwalu laureaci wzięli udział w warsztatach montażu poklatkowego w Muzeum Animacji Se-Ma-For, z którym współpracują organizatorzy konkursu, gdzie nasza ostrowiecka drużyna animowała film na temat bohaterstwa.

Efekt warsztatów przeprowadzonych w Muzeum Bajki Se-Ma-For.

– W ciągu czterdziestu minut powstał scenariusz, przygotowaliśmy lalki – wycinanki i animowaliśmy klatka po klatce humorystyczny filmik pt. „Idol GMS” – mówi Małgorzata Malinowska. – Była to nawet dla mnie nie tylko doskonała zabawa, ale i całkiem nowe doświadczenie.

Chłopcy sobie świetnie radzili i już mają pomysły na kolejne projekty filmowe.

– Trzeba się ogromnie natrudzić, aby powstała jedna minuta filmu animowanego – podkreśla Maciek. – Trzeba wykonać aż 24 zdjęcia na sekundę, aby oko odbiorcy zauważyło ruch w filmie.

A tak to wydarzenie zrelacjonowali:
Echo dnia
Radio Kielce
Telewizja Ostrowiec