Internat ZSOMS świętuje „100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”

W związku z rocznicą 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, młodzież internatu uczestniczyła w cyklu zajęć i uroczystości chcąc godnie uhonorować i uczcić pamięć tych wszystkich, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

1.Gazetki tematyczne;

Jeszcze w październiku zostały zredagowane gazetki przypominające okres przygotowań do przejęcia władzy przez Polaków  w latach 1916 -1918. Kalendarium, wsparte bogatą ikonografią, ukazywało czasy, gdy wybitni twórcy niepodległości: piórem, szablą i dyplomacją walczyli o odzyskanie niepodległości przez Polskę.

  1. Sonda:

5 XI 2018 r. została przeprowadzona wśród młodzieży Sonda na temat: „Co to znaczy dzisiaj dla mnie być Polakiem? ”. Jej wyniki zostały wyeksponowane w formie plakatu a młodzież dzisiejszy patriotyzm widzi m.in. : w szacunku dla kraju, jego historii, kultury, w gotowości obrony swojej Ojczyzny, przyczynianiu się do jej rozwoju, w dumie narodowej i pamięci o tych, którzy za nas przelewali swoją krew.

  1. Wieczornica:

19 XI 2018 r. miała miejsce w internacie Wieczornica pieśni patriotycznych. Przy akompaniamencie na akordeonie Weroniki Dudy, młodzi ludzie z wielką energią wspólnie śpiewali polskie pieśni chwalące odwagę i patriotyzm żołnierzy sprzed lat, którym nade wszystko była droga wolność Ojczyzny: „ My, Pierwsza Brygada”, „ Piechota”, „Kadrówka”, „Wojenko, wojenko” i in.

4. Konkurs historyczny:

26 XI 2018 r. odbył się w internacie Konkurs historyczny z okazji „ 100 – letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie wykazali się rozległą wiedzą historyczną m.in. z : okresu walk Polaków o wolność w trakcie powstań w XIX w., działalności Wielkiej Emigracji, walki o polskość w podczas prób rusyfikacji i germanizacji Polaków a wreszcie z czasu tworzenia wojska polskiego we Francji w 1917 r. i tworzenia państwowości w 1918 r.

Zwycięzcami zostali: I miejsce Karolina Filutek kl. II A LOMS

II miejsce Albert Mrotek    kl. II E LOMS

Marcin Mierzejewski  kl. III ZS nr 3

III miejsce Mateusz Janiszewski  kl. III ZS nr 3

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !