Ostrowiecka Karta Komunikacyjna (OKK)

W związku z realizacją projektu „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim”, Gmina Ostrowiec wraz z MZK Sp. z o.o., rozpoczęła proces wydawania tzw. Ostrowieckiej Karty Komunikacyjnej (OKK).

OKK jest ofertą usług oraz ulg komunikacyjnych dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Podstawową funkcją karty OKK jest to, że daje prawo do ulgi samorządowej OKK dla Pasażerów, którzy są mieszkańcami Ostrowca Świętokrzyskiego, Kunowa, Bodzechowa i Ćmielowa. Dla każdego posiadacza karty w Ostrowcu Świętokrzyskim bilet jednorazowy z kartą OKK po 28 lutego br. nadal będzie kosztował 1,50 zł. MZK nie będzie prowadzić już sprzedaży dotychczasowych „legitymacji” miesięcznych. Jeśli korzystamy z biletów okresowych, należy wyrobić kartę OKK. Pomimo wprowadzenia nowego narzędzia jakim jest OKK, MZK Sp. z o.o. nadal będzie prowadzić sprzedaż biletów okresowych przez aplikację zbiletem.pl, jednak jej zasięg ograniczony jest wyłącznie do strefy biletowej na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego.

Karta OKK jest więc elektroniczną portmonetką, którą możemy doładować środkami pieniężnymi, za które opłacimy przejazd autobusem przykładając kartę do kasownika. Doładowania możemy realizować po utworzeniu indywidulanego konta pasażera na stronie https://okk.mzkostrowiec.pl. Karta OKK zastępuje dokumenty uprawniające do ulg samorządowych i ustawowych, jest spersonalizowanym dokumentem, na którym zapisane są dane osobowe wraz ze zdjęciem posiadacza.

W sekretariacie szkoły od 13-17 lutego 2023 r. będą przyjmowane wnioski (z dołączonym zdjęciem) o wydanie OKK, które przekażemy pracownikom MZK Sp. z o.o. Karty zostaną wyprodukowane i dostarczone do szkoły. Po otrzymaniu karty, posiadacz będzie mógł doładować kartę przez wspomnianą wyżej aplikację lub w jednym z Punktów Personalizacji OKK tj;
– w siedzibie MZK Sp. z o.o. przy ul. Samsonowicza 3,
– w budynku Strefy Aktywności Społecznej przy OBK ul. Siennieńska 54.

DODATKOWE INFORMACJE
1. Wydawanie karty polega na zwróceniu wniosku wraz ze zdjęciem oraz podpisania dokumentu (w 2 egz.), który będzie załączony do karty. W dokumencie (umowie) znajdują się ważne informacje (kod PIN) niezbędne do założenia konta umożliwiającego samodzielne doładowania karty w przyszłości.
2. We wniosku w rubryce KLASYFIKACJA PASAŻERA** prosimy o zignorowanie zapisu mówiącego o tym, że pole to wypełnia pracownik MZK. W tym miejscu wpisujemy samodzielnie informacje na temat ewentualnych dodatkowych uprawnień jak grupa inwalidzka (jedynie I). Dane te zostają bowiem zapisane cyfrowo na karcie OKK. Wówczas pasażer podczas kontroli biletu nie musi się już okazywać dodatkowymi dokumentami.   

Druk wniosku o wydanie karty OKK – pobierz

Przydatne linki. Dodatkowe informacje na temat OKK oraz najczęściej zadawane pytania znajdują się na stronie MZK: