Książki dla polskiej szkoły na Ukrainie

Uczniowie ostrowieckiego SMS-u zaangażowali się w pomoc dla polskiej szkoły w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie. Przeprowadzona zbiórka pieniędzy pozwoliła na zakup m.in. 20 książek do nauki języka polskiego.

Była to już kolejna akcja na rzecz zaprzyjaźnionej polskiej szkoły na Ukrainie. Tym razem zebraliśmy 541 zł, za które zakupiono przede wszystkim książki do nauki języka polskiego jako języka obcego, o które prosiła nauczycielka z Kamieńca, a także długopisy i notesy. Zbiórkę wsparli także nauczyciele, którzy zaoferowali książki o tematyce historycznej i turystycznej, słowniki.

– Po raz pierwszy odwiedziliśmy Kamieniec Podolski w 2013 r., kiedy nasze uczennice wyjechały na Ukrainę w nagrodę za udział w konkursie historycznym o Kresach wschodnich, zorganizowanym przez IPN. Już wtedy przeprowadziliśmy w szkole zbiórkę przyborów szkolnych, które mogłyby przydać się uczniom polskiej szkoły – wyjaśniła opiekunka Szkolnego Koła Historycznego Ewa Wojtas. – Wówczas powstał pomysł nawiązania szerszej współpracy i pomocy polskim dzieciom na Ukrainie. Nasz przewodnik po mieście – pan Stanisław Nagórniak – skontaktował mnie z nauczycielką języka polskiego – panią Aleksandrą Tuluk – i tak się zaczęło.

Akcja miała na celu uwrażliwienie młodzieży na losy młodych Polaków na Ukrainie, szczególnie teraz, kiedy media pokazują, jak trudna jest sytuacja zwłaszcza na wschodzie tego kraju. I jak zawsze nasi uczniowie nie zawiedli chętnie włączyli się w zbiórkę pieniędzy.

– Ta akcja uświadomiła nam, że warto pomagać. Cieszymy się, że chociaż w taki sposób mogliśmy sprawić, iż dzieci na Ukrainie mogły na chwilę zapomnieć o sytuacji w kraju i cieszyć się z prezentów – powiedziała Paulina Przepiórka z II B.