Wielki sukces naszych siatkarzy

Wielki sukces odnieśli nasi siatkarze, zajmując III miejsce na Mistrzostwach Polski Szkół Ponadgimnazjalnych – LICEALIADA OSTRÓDA 2015. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku SMS był o krok od zdobycia medalu zajmując bardzo wysokie IV miejsce. W tym roku siatkarze obiecali medal i słowa dotrzymali.

Już po samym losowaniu, kiedy okazało się, że SMS trafił do ,,grupy śmierci”, zadanie zdobycia miejsca na pudle wydawało się bardzo trudne.

Siatkarski maraton Ostrowczanie rozpoczęli od przekonującego zwycięstwa nad gospodarzami Ostródą 3-0. Drugi rywal Bełchatów, złożony z zawodników reprezentujących Skrę Bełchatów w rozgrywkach Młodej Ligi, okazał się lepszy i pokonał naszych 3-0. W dwóch pierwszych setach nasi siatkarze przegrali na przewagi, trzeci przebiegał już pod dyktando Bełchatowian.

Po tej porażce ostrowiecki SMS znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. By myśleć o awansie do finałowej czwórki, nie mógł sobie pozwolić na porażkę. Ogromna determinacja, wola walki i ambicja pozwoliły zmobilizować siły w kolejnych pojedynkach i pokonać zespół Warszawy II 2-1 i we wspaniałym stylu ubiegłorocznych Mistrzów Polski zespół z Olsztyna. Ten wspaniały mecz Ostrowczan dodał im jeszcze więcej pewności.

W kolejnym dniu zawodów musieliśmy pokonać niezwyciężoną jak dotąd Nysę i ubiegłorocznych brązowych medalistów Wrocławian. Pojedynek z Nysą był niezwykle zacięty. Nasi przegrali pierwszego seta, ale nie poddali się grając praktycznie bezbłędnie w dwóch następnych i pokonując zawodników z Nysy 2-1. Po dokładnym przeliczeniu punktów okazało się, że SMS musi zwyciężyć kolejnego rywala 3-0 i liczyć stosunek małych punktów, by wyprzedzić zespół z Nysy i awansować do najlepszej czwórki turnieju.

Rozpędzony ostrowiecki SMS zmiótł dosłownie wrocławian pokonując ich bardzo pewnie do 10, 5 i 17. Po przeliczeniu punktów radość ostrowieckich siatkarzy była ogromna, nasz bilans okazał się zdecydowanie lepszy niż zespołu Nysy. Przeciwnikiem SMS-u w półfinale został zwycięzca gr. 2 Warszawa I, który składał się z zawodników utytułowanego klubu MDK Warszawa. W drugim półfinale znaleźli się zawodnicy kieleckiego Efektora i Bełchatowa. Oba zespoły znają się doskonale, bowiem wielokrotnie rozgrywały swoje mecze w Młodej Lidze. Po bardzo emocjonującym spotkaniu bełchatowianie pokonali kielczan 2-1 i to oni czekali na swojego rywala w meczu o złoto. Nasi zawodnicy po tak wyczerpujących meczach w półfinałowym pojedynku stanęli naprzeciw niepokonanej Warszawy I. Oba sety miały bardzo podobny przebieg. Raz jedna, raz druga drużyna obejmowały 1, 2 punktowe prowadzenie, jednak końcówki obu setów należały do Warszawian i to oni awansowali do finałów mistrzostw.

W ostatnim dniu zawodów zawodnicy SMS-u po raz kolejny w tym roku stanęli naprzeciw swoich kolegów z województwa – siatkarzy kieleckiego Efectora. Mecz o III miejsce był wspaniałym siatkarskim widowiskiem, a pierwszy set przejdzie do historii pojedynków obu drużyn, gdyż zakończył się rekordowym wynikiem 34 do 32 dla naszego zespołu. W drugim secie, pomimo tego, iż SMS objął czteropunktowe prowadzenie i utrzymywał je dosyć długo, to jednak kielczanie zdołali wyrównać i uzyskać wyrównującego seta. Każdy mecz rozgrywany pomiędzy tymi zespołami kończył się tie-brekiem i tak też było w meczu o brąz. Ogromna wola zwycięstwa, ambicja, ale także taktyczne przygotowanie do pojedynku z kielczanami, pozwoliły w 3 secie pokonać przeciwnika i zdobyć upragniony medal Mistrzostw Polski.

– To dla mnie i moich podopiecznych wielki sukces i uwieńczenie ciężkiej pracy w okresie nauki w ostrowieckiej szkole mistrzostwa sportowego. Jestem ogromnie dumny i szczęśliwy, że naszą wspólną przygodę z siatkówką zakończyliśmy z medalem Mistrzostw Polski szkół średnich – powiedział trener ostrowieckich siatkarzy Jerzy Pacholczak. – Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim chłopakom, którzy bardzo profesjonalnie podeszli o tych zawodów. Jestem dumny z ich zachowania zarówno na boisku, jak i poza nim. Trenowanie takiej grupy młodzieży i prowadzenie takiego zespołu było dla mnie ogromną przyjemnością i nie ukrywam, że ze smutkiem się z nimi żegnam. Przed wieloma zawodnikami otwierają się możliwości gry w profesjonalnych zespołach seniorskich i tylko szkoda, że kolejne pokolenie siatkarzy na poziomie co najmniej drugiej ligi żegna się z naszym miastem. Siatkówka w wydaniu męskim jest dyscypliną bardzo widowiskową, emocjonującą i warto pomyśleć o ty, by zatrzymać uzdolnioną młodzież w naszym mieście, stwarzając im możliwość gry w seniorskiej drużynie – dodał trener Jerzy Pacholczak.

Wśród zawodników mistrzostw najlepszym atakującym Licealiady został wybrany Kacper Buczek grający w naszym zespole na pozycji przyjmującego.

Najlepszym zawodnikiem ostrowieckiej ekipy został wybrany rozgrywający Maciej Domagała.

Medale i puchary wręczał nie kto inny jak prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowe Paweł Papke. Wszyscy trenerzy i organizatorzy stwierdzili, że poziom zawodów był bardzo wysoki.

A my z sentymentem będziemy wspominać wiele wspaniałych meczy, siatkarskich widowisk z nadzieją , że kolejne pokolenia siatkarzy godnie zastąpią swoich kolegów.

Oto skład zawodników Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego: przyjmujący – GRZEGORZ PACHOLCZAK, KACPER BUCZEK, PRZEMYSŁAW MAZUR, atakujący – CEZARY LEWICKI, WOJCIECH GŁODEK, środkowi – ARKADIUSZ BAZAN, PIOTR KĘDZIERSKI, ,JAKUB GÓRA, rozgrywający – MACIEJ DOMAGAŁA, DAMIAN GRZEBYK, libero – HUBERT NIEDUZIAK, BARTOSZ MAZUR, trener JERZY PACHOLCZAK.