Spotkanie z olimpijczykiem Kajetanem Broniewskim

16.02.25.KBW naszej szkole gościł Kajetan Broniewski – wioślarz, trzykrotny olimpijczyk, zdobywca brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 i wielokrotny Mistrz Świata. Było to pierwsze spotkanie z cyklu „Spotkania z wybitnymi postaciami świata sportu.”


Dzięki inicjatywie prezes Stowarzyszenia na rzecz ZSOMS „Szkoła Mistrzów”, Monice Garbackiej, gimnazjaliści i licealiści mogli posłuchać fascynującej historii olimpizmu i Polaków reprezentujących nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich. Opowieść wzbogacił film dokumentalny.

– Nasza młodzież miała niepowtarzalną szansę na osobisty kontakt z wielkim człowiekiem, obdarzonym charyzmą, olbrzymią determinacją, rzetelnością i bezsprzecznie talentem – powiedziała inicjatorka akcji i nauczycielka j. angielskiego w ZSOMS Monika Garbacka. – Są to te cechy, które chcielibyśmy, aby nasi uczniowie, mamy nadzieję przyszli reprezentanci kraju, posiadali. Osobiście jestem przekonana, iż słowa naszego olimpijczyka na długo pozostaną w pamięci nas wszystkich jako, że były lekcją motywacji, wiary we własne siły, szczególnie w sytuacjach kryzysowych.

Kajetan Broniewski tłumaczył, jak ważna jest walka do końca, może nie da wygranej, ale sprawi, że przeciwnik będzie nas szanował. Mistrz podkreślał też, że w rywalizacji nie wolno zapomnieć o zasadzie FAIR PLAY i należy ją przenosić do codziennego życia. W trakcie spotkania odbył się konkurs wiedzy olimpijskiej – świetną znajomością tematu wykazali się gimnazjaliści Dominik Walczyk i Marek Dzik. Po części oficjalnej był też czas na swobodne rozmowy z mistrzem, pamiątkowe zdjęcia i autografy.

– Jestem przekonana, że to był bardzo skuteczny przekaz. Nasz gość, powołując się na przykład własny i innych znanych sportowców, uświadamiał tym, którzy dopiero zaczynają sportową karierę, że nie wolno się poddawać, że na sukces trzeba poczekać, czasem kilka, a czasem kilkanaście lat – mówiła po spotkaniu wicedyrektor szkoły Anna Trojanowska. – Dlatego będziemy kontynuować spotkania z wybitnymi sportowcami.