Ogólnoeuropejska akcja „Jeden Dzień Więcej dla Siatkówki”

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego oraz Szkolne Ośrodki Siatkarskie włączyły się w akcję Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) „One Day More 4 Volleyball” („Jeden Dzień Więcej dla Siatkówki”), by szeroko promować siatkówkę w naszym mieście i powiecie, ale też pokazać, jak znacząca jest to dyscyplina.

Akcja polegała na zorganizowaniu w całej Europie jak największej ilości meczów siatkówki w tym jednym dniu 29 lutego. W naszej szkole odbyły się mecze (jeden set rozgrywany do 29 punktów, 6 na 6 zawodników) z udziałem uczennic i uczniów klas gimnazjalnych i licealnych S.O.S. Gościliśmy także zawodniczki Orlen Ligi KSZO OSTROWIEC S.A., które rozegrały mecz wspólnie z młodzieżą. Spotkanie sędziował trener Koordynator S.O.S. Dariusz Parkitny, jednocześnie pierwszy trener seniorek KSZO.

– Akcja ta miała pokazać siatkówkę jako sport dla absolutnie każdego, niezależnie od możliwości fizycznych, technicznych umiejętności, wieku, znajomości siatkówki itd. – powiedział trener Dariusz Parkitny. – Chcielibyśmy pokazać, że młodzież szkolna potrafi świetnie wejść w interakcję z zawodniczkami z Orlen Ligi. Dla wszystkich była to świetna rozrywka.

Aby umożliwić każdemu uczniowi udział w meczu z seniorkami KSZO, po 5 punktach następowała rotacja i wymiana 4 zawodników. W taki sposób każdy zawodnik brał czynny udział w spotkaniu. Po zakończeniu meczu z Siatkarkami Orlen Ligi został rozegrany jeszcze sparing między młodzieżą LOMS i GMS .

W Polsce akcja odbywała się pod patronatem ministra sportu. Według danych, jakie spłynęły z narodowych federacji do Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej, 29 lutego w całej Europie, w jednosetowych meczach do 29 punktów piłkę siatkową odbijało ponad 48 000 osób – zawodowców i amatorów w każdym wieku.