Nasz wkład w bicie Rekordu Guinnessa

17 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w próbie bicia Rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą  liczbę osób. Akcja organizowana jest przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od czterech lat, jednak w Ostrowcu odbyła się po raz pierwszy. Ma ona na celu propagowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Akcję na terenie Ostrowca Św. koordynowało Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy przy współpracy ZS nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Największa na świecie lekcja resuscytacji krążeniowo – oddechowej rozpoczęła się w całej Polsce o godzinie 12.00 i trwała pół godziny. W „Ekonomiku” resuscytację na 11 fantomach prowadziło jednocześnie 110 osób, w tym aż 17 uczniów naszej szkoły. ZSOMS reprezentowali: Joanna Ciesielczyk, Natalia Drab, Klaudia Smolińska, Angelika Cichońska (II A LOMS), Bartosz Janiszewski, Oskar Brociek (II E LO), Cezary Pietrzyk, Konrad Zieliński, Igor Szląszkiewicz (I B LOMS), Tomasz Stawiarski, Mateusz Kamiński, Jakub Praga, Hubert Czerpak, Kamil Gadowski (III E LO) oraz Karolina Krawczyk, Magda Kijanka i Dominik Markiewicz (III A LO). Magda i Dominik byli ponadto współorganizatorami akcji z ramienia HCPP. Opiekunem naszej grupy był Grzegorz Ciździel. Całość  imprezy została sfilmowana na potrzeby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Akcja wzbudziła niemałe zainteresowanie lokalnych mediów. Jej wynik będzie znany za kilka dni. Obecnie Rekord Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowe został ustanowiony w 2015 roku. Wówczas w akcji wzięło udział 980 instytucji, 92 tys. 054 osoby, które ćwiczyły na 5041 fantomach.