Wspieramy kombatantów na Kresach Wschodnich

W tym roku po raz pierwszy społeczność naszej szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Rodacy Bohaterom”, której celem jest zbiórka żywności dla kombatantów i ich rodzin pozostałych na Kresach Wschodnich.

Nasi uczniowie potrafią pokazać, że mają ogromne i wrażliwe serca. Od wielu lat angażują się w akcje charytatywne, tj. świąteczna Zbiórka Żywności, Góra Grosza, WOŚP czy Szlachetna Paczka. Nie zawiedli i tym razem.

– W grudniu zgłosił się do nas koordynator akcji na Ostrowiec, Bartosz Podgórny ze stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci, i zaproponował współpracę przy organizowaniu pomocy dla kombatantów, którzy pozostali na Kresach Wschodnich – wyjaśnia p.o. Dyrektor Szkoły Anna Trojanowska. – Ponieważ zawsze chętnie wspieramy akcje pomocowe, postanowiliśmy przyłączyć się do tych działań.

Organizacją tego przedsięwzięcia na terenie szkoły zajął się Samorząd Uczniowski z opiekunkami Grażyną Maj i Katarzyną Górniak.

– Samorząd Uczniowski poinformował kolegów o potrzebach kombatantów. Rozpoczęto zbiórkę pieniędzy w klasach, a potem wspólne zakupy – powiedziała Katarzyna Górniak. – Niektóre klasy przygotowały 1-2 paczki, inni przynieśli po kilka sztuk konserw, makaronów, czekolad, kasz, ryż, olej. Wartość przygotowanych przez naszych uczniów paczek to ok. 700 zł. Młodzież wykonała też 10 kartek z życzeniami dla rodaków na Kresach.

Nasze zaangażowanie docenili organizatorzy akcji na Ostrowiec. Na ich oficjalnym profilu fb możemy przeczytać: „Jest nam niezwykle miło, że uczniowie szkoły Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św. zebrali tak ogromną ilość produktów. Mamy nadzieję, że będziecie przykładem dla innych szkół jak i w szczególności instytucji państwowych w naszym mieście do tego jak powinno się przeprowadzać zbiórkę.”

Zbiórce żywności towarzyszyła też akcja informacyjna na temat sytuacji weteranów Armii Krajowej, którzy walczyli za naszą wolność, a na skutek zawirowań historycznych, zsyłki nie mogli powrócić do kraju i pozostali po wojnie zza wschodnią granicą. Uczniowie mogli obejrzeć wzruszające filmy z przekazania paczek kombatantom i ich rodzinom, posłuchać wspomnień z czasów wojny, zobaczyć, w jak trudnych nieraz warunkach przychodzi im żyć i jak ważne dla nich jest nasze wsparcie i nasza pamięć.