Wystawa „586 Dni Stanu Wojennego”

W sal teatralnej naszej szkoły można od dziś podziwiać ekspozycję 36 plansz zatytułowaną „586 dni stanu wojennego”. W otwarciu wystawy wzięli udział Marek Wójcicki, kustosz Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu, Jerzy Jabłoński, członek „Solidarności” i przewodniczący komitetu strajkowego w ostrowieckiej hucie, aresztowany później i skazany na więzienie, Sławomir Miszczuk, dyrektor LO nr II, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZSOMS.


Goście opowiadali o wydarzeniach, które doprowadziły do ogłoszenia stanu wojennego, a także przywołali swoje wspomnienia tamtych dni. Dla młodzieży była to dobra lekcja żywej historii, nie książkowej, encyklopedycznej, ale opartej na autentycznych przeżyciach świadków i uczestników stanu wojennego.

– W otwarciu wystawy nie mogli uczestniczyć wszyscy uczniowie, dlatego chcemy, by każda klasa zapoznała się z nią dokładnie w ramach lekcji historii. Mamy sygnały, że również pobliskie placówki oświatowe są zainteresowane odwiedzeniem ekspozycji „586 dni stanu wojennego” – powiedziała dyrektor ZSOMS Anna Trojanowska. – Zapraszamy także mieszkańców Ostrowca. Prosimy jedynie uzgodnić wcześniej termin w sekretariacie szkoły, tak by zwiedzanie nie kolidowało z zajęciami, które odbywają się w sali teatralnej.

Prezentacja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej obrazuje najważniejsze wydarzenia najważniejsze wydarzenia i zjawiska okresu stanu wojennego w Polsce w układzie chronologicznym. Kolejne plansze stylizowane na stary kalendarz przybliżają obraz lat 1981–1983 i przedstawiają m.in. strajki i pacyfikacje, przejawy oporu społeczeństwa, oblicze realnego socjalizmu – kolejki, podwyżki cen, reakcje świata na stan wojenny w Polsce, internowania, pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1983 r.

Wystawę, która wcześniej była prezentowana w LO nr I, w naszej szkole można będzie oglądać do 22 stycznia. Potem zostanie przeniesiona do Zespołu Szkół nr 1, popularnego „Ekonomika”.