100 LITRÓW KRWI NA 100-LECIE NIEPODLEGŁEJ POLSKI

W naszej szkole odbyła się akcja krwiodawstwa pod hasłem „100 litrów krwi na 100-lecie niepodległej Polski”. Pomysłodawczyniami i inicjatorkami tego przedsięwzięcia były Alicja Ramska – opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Katarzyna Górniak i Katarzyna Korulczyk – opiekunki Samorządu Uczniowskiego. Pomysł spotkał się z uznaniem Zarządu Rejonowego PCK i Klubu Honorowych Dawców Krwi w Ostrowcu Św., którzy pomogli zorganizować pobór krwi.

Akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, w sumie zgłosiło się 73 osoby, w tym aż 43 z SMS Ostrowiec, zarówno pełnoletni uczniowie, jak i rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły. Na zaproszenia wysłane do innych ostrowieckich szkół odpowiedzieli uczniowie z THM-u, Ekonomika, LO nr II i LO nr III. Po weryfikacji krew oddało 30 osób. Stan zdrowia pozostałych, mimo przybycia i gotowości do oddania krwi, nie pozwolił im wziąć udziału w akcji. Większość osób, która oddała dziś krew, zrobiła to po raz pierwszy i już zgłosiła chęć ponownego krwiodawstwa. Każdy z zakwalifikowanych uczestników oddał 450 ml krwi. W sumie pobrano ponad 13 litrów krwi.

Załoga RCKiK oraz pani kierownik Działu Dawców i Pobierania Krwi , lek. med. Beata Machczyńska- Dziwisz wyrazili serdeczne podziękowania za wspaniałą współpracę i profesjonalne przygotowanie akcji. Efektowną dekorację wykonała Elżbieta Kowalska oraz uczniowie ZSOMS. A Cukiernia Skalski przygotowała słodki upominek dla uczestników naszego przedsięwzięcia.