20 grudnia 2013 po wielomiesięcznych rozmowach i staraniach podpisaliśmy umowę partnerską z Polskim Związkiem Pływackim, na mocy której nasz SMS będzie miał tak sam status, jak znane ośrodki pływackie, m.in. Kraków, Wrocław, Oświęcim czy Szczecin. To duży sukces środowiska sportowego i samorządowego, gdyż nasza szkoła w momencie zawierania porozumienia z PZP funkcjonowała zaledwie 1,5 roku.

Szkolenie dofinansowane jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na podstawie umowy z Polskim Związkiem Pływackim. Obecnie PZP nadzoruje i współfinansuje szkolenie młodych pływaków w 16 ośrodkach w całej Polsce.

W ZSOMS w Ostrowcu szkolenie pływaków prowadzone jest na poziomie szkoły podstawowej i liceum. W roku szkolnym 2019/2020 w szkole uczy się i trenuje pływanie 38 osób, z czego 10 objętych jest dofinansowaniem PZP. Uczniowie wywodzą się z 8 klubów sportowych, głównie KSZO Ostrowiec, ale także MOSiR „Motyl” Stalowa Wola, MUKS Unia Busko Zdrój, CSTiR Strzyżów, SKP Barakuda Starachowice, TRI- team Rumia, MUKP Orka MOSiR Kielce.

Szkolenie odbywa się w 3 grupach pod kierunkiem trenerów Marcina Piwnika, Marcina Malińskiego, Szymona Kurasińskiego.

– Kadra Polski Juniorów 14 letnich: Bartosz Michta
– Kadra Polski Juniorów 15 lat: Julia Ofman, Aleksander Tomaszewski
– Kadra Polski Juniorów 16 lat: Patryk Stefański,
– Kadra Polski Juniorów 17-18 lat: Jan Król

Największe osiągnięcia.

W latach 2013/15

Sebastian Książek zajął dwukrotnie III miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 17-18 lat (2013 r.) na dystansie 200 i 400 m stylem dowolnym, a jego młodsi koledzy:  Kacper Michta, Kamil Orłowski, Mikołaj Szeląg i Oskar Jarocha na Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu 14 lat (2013 r.)zdobyli w sumie 4 medale – jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy. Inna utalentowana pływaczka – Sonia Wołoszyn – zdała międzynarodową maturę, obecnie studiuje i trenuje w Stanach Zjednoczonych. Norbert Jaworski zajął III miejsce na Grand Prix Polski w Łodzi (2015 r.) na 200 klas. oraz III miejsce na tym samym dystansie na Lidze SMS. Sztafeta w składzie Kacper Michta, Kamil Orłowski, Jakub Bartkowski i Oskar Jarocha na Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu 15 lat (2014 r.) zdobyli brązowy medal.

Rok szkolny 2015/16

I miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski 16-latków na dystansie 800 m stylem dowolnym zdobyła Julia Szafrańska.

– III miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski 16-latków na dystansie 200 m stylem dowolnym zdobyła Julia Szafrańska.

III miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski 15-latków na dystansie 200 m stylem zmiennym zdobyła Oliwia Wołek.

– II miejsce na Letnich Mistrzostwach Polski 15-latków na dystansie 200 m stylem dowolnym zdobyła Karolina Wicha.

Rok szkolny 2016/17

– II miejsce na Letnich Mistrzostwach Polski 15-latków na dystansie 200 m stylem motylkowym zdobyła Oliwia Wołek.
– III miejsce na Letnich Mistrzostwach Polski 15-latków na dystansie 400 m stylem dowolnym zdobyła Karolina Wicha.
– III miejsce na Letnich Mistrzostwach Polski 16-latków na dystansie 400 m stylem dowolnym zdobyła Julia Szafrańska.
– IV miejsce na Letnich Mistrzostwach Polski 16-latków na dystansie 200 m stylem dowolnym zdobyła Julia Szafrańska.
– IV miejsce na Letnich Mistrzostwach Polski 15-latków na dystansie 200 m stylem motylkowym zdobyła Karolina Wicha
– IV miejsce na Letnich Mistrzostwach Polski 15-latków na dystansie 400 m stylem zmiennym zdobyła Oliwia Wołek; trener Jerzy Bujak.
– IV miejsce na Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych na dystansie 4×200 m stylem dowolnym zdobyli Jakub Wilk, Paweł Kępiński, Daniel Auguścik, Jakub Wykierski.

Rok szkolny 2017/18

II miejsce na Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 16 – latków na dystansie 100 m stylem klasycznym zdobyła Aleksandra Banaczkowska
III miejsce na Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 16 – latków na dystansie 200 m stylem klasycznym zdobyła Aleksandra Banaczkowska
-IV miejsce na Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 16 – latków na dystansie 200 m stylem klasycznym zdobył Michał Klimas
– IV miejsce na Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 16 – latków na dystansie 4×100 m stylem zmiennym zdobyli Michał Klimas, Jakub Wilk, Jakub Król, D. Majsak
-IV miejsce na Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 15 – latków na dystansie 50 m stylem dowolnym zdobył Patryk Stefański
-IV miejsce na Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 15 – latków na dystansie 200 m stylem zmiennym zdobył Patryk Stefański

Rok szkolny 2018/2019

– I miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów  16-latków na dystansie 50 m stylem klasycznym zdobył Dominik Bielawa
– II miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 16-latków na dystansie 100 m stylem klasycznym zdobył Dominik Bielawa
-II miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 15-latków na dystansie 50 m stylem dowolnym zdobył Patryk Stefański
–II miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 16-latków na dystansie 4×100 m stylem zmiennym zdobyli Jan Król, Michał Klimas, Dawid Majsak, Dominik Bielawa
-III miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 15-latków na dystansie 200 m stylem zmiennym zdobył Patryk Stefański
-III miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 16-latków na dystansie 50 m stylem grzbietowym zdobył Jan Król
– IV miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 16-latków na dystansie 100 m stylem klasycznym zdobył Michał Klimas
 IV miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 16-latków na dystansie 200 m stylem klasycznym zdobył Michał Klimas
– IV miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 16-latków na dystansie 100 m stylem grzbietowym zdobył Jan Król
– IV miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 16-latków na dystansie 1500 m stylem dowolnym zdobył Jakub Wilk
– IV miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 15-latków na dystansie 100 m stylem dowolnym zdobył Patryk Stefański
– IV miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych 14-latków na dystansie 200 m stylem grzbietowym zdobyła  Oliwia Steć

III miejsce  w Lidze Szkół Mistrzostwa Sportowego na dystansie 200 m stylem grzbietowym zdobyła Oliwia Steć
– IV miejsce  w Lidze Szkół Mistrzostwa Sportowego na dystansie 200 m stylem grzbietowym zdobyła Oliwia Steć

Rok szkolny 2019/20

– II miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski na dystansie 200 m stylem motylkowym zdobył Aleks Tomaszewski
 –II miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski na dystansie 4×100 m stylem zmiennym w kategorii 17/18 lat  zdobyli Jan Król, Michał Klimas, Dominik Bielawa, Dawid Majsak
– III miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski na dystansie 200 m stylem motylkowym zdobył Kacper Michta
-III miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski na dystansie 100 m stylem motylkowym zdobyła Weronika Latała
-III miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski na dystansie 100 m stylem klasycznym zdobyła Julia Ofman
-III miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski na dystansie 100 m stylem dowolnym zdobył Patryk Stefański
-III miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski na dystansie 50 m stylem grzbietowym zdobył Jan Król
– III miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski na dystansie 4×50 m stylem zmiennym w kategorii 17/18 lat  zdobyli Jan Król, Michał Klimas, Dominik Bielawa, Dawid Majsak
– III miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski na dystansie 4×100 m stylem zmiennym w kategorii 15lat  zdobyły  Hanna Stanecka, Julia Ofman, Weronika Latała, Aleksandra Sierpień