Pływanie


ZAPRASZAMY

GIMNAZJALNY i LICEALNY OŚRODEK SZKOLENIA POLSKIEGO ZWIĄZKU PŁYWACKIEGO

20 grudnia 2013 po wielomiesięcznych rozmowach i staraniach podpisaliśmy umowę partnerską z Polskim Związkiem Pływackim, na mocy której nasz SMS będzie miał tak sam status, jak znane ośrodki pływackie, m.in. Kraków, Wrocław, Oświęcim czy Szczecin. To duży sukces środowiska sportowego i samorządowego, gdyż nasza szkoła w momencie zawierania porozumienia z PZP funkcjonowała zaledwie 1,5 roku.

Szkolenie dofinansowane jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na podstawie umowy z Polskim Związkiem Pływackim. Obecnie PZP nadzoruje i współfinansuje szkolenie młodych pływaków w 14 ośrodkach w całej Polsce.

MAPA SZKÓŁ MISTRZOSTWA SPORTOWEGO POLSKIEGO ZWIĄZKU PŁYWACKIEGO

W ZSOMS w Ostrowcu szkolenie pływaków prowadzone jest na poziomie gimnazjum i liceum. W roku szkolnym 2015/2016 w szkole uczy się i trenuje pływanie 51 osób, z czego 11 objętych jest dofinansowaniem PZP. Uczniowie reprezentują 5 klubów sportowych, głównie KSZO Ostrowiec, ale także MOSiR „Motyl” Stalowa Wola, MUKS Unia Busko Zdrój, CSTiR Strzyżów, UKS Kapry Arimex Pruszków, UKS Wodnik Końskie.

Szkolenie odbywa się w 3 grupach pod kierunkiem trenerów Marcina Piwnika, Zbigniewa Styczyńskiego i Jerzego Bujaka.

Uczniowie powołani do Kadry Polski:
na rok 2015:
– Kadra Polski Juniorów 15 letnich: Kacper Michta, Oskar Jarocha,
– Kadra Polski Juniorów 14 lat: Oliwia Wołek,
– Kadra Polski Juniorów 13 lat: Jakub Wilk,
na rok 2014:
– Kadra Polski Juniorów 17-18 lat: Sebastian Książek,
– Kadra Polski Juniorów 14 letnich: Kamil Orłowski, Kacper Michta, Oskar Jarocha,
– Kadra Polski Juniorów 13 lat: Oliwia Wołek.

Największe osiągnięcia.
Julia Szafrańska na Zimowych Mistrzostwach Polski 16-latków (2016 r.) zdobyła zloty medal na dystansie 800 metrów stylem dowolnym z czasem 8:53.40. Do tego sukcesu dopisała jeszcze dwa brązowe krążki – na dystansie na 200 i 400 metrów stylem dowolnym. Oliwia Wołek podczas Zimowych Mistrzostw Polski 15-latków (2016 r.) zdobyła srebrny medal na dystansie 400 m stylem dowolnym i brązowy na 200 m zmiennym. Sebastian Książek zajął dwukrotnie III miejsce na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 17-18 lat (2013 r.) na dystansie 200 i 400 m stylem dowolnym, a jego młodsi koledzy:  Kacper Michta, Kamil Orłowski, Mikołaj Szeląg i Oskar Jarocha na Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu 14 lat (2013 r.)zdobyli w sumie 4 medale – jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy. Inna utalentowana pływaczka – Sonia Wołoszyn – zdała międzynarodową maturę, obecnie studiuje i trenuje w Stanach Zjednoczonych. Norbert Jaworski zajął III miejsce na Grand Prix Polski w Łodzi (2015 r.) na 200 klas. oraz III miejsce na tym samym dystansie na Lidze SMS. Sztafeta w składzie Kacper Michta, Kamil Orłowski, Jakub Bartkowski i Oskar Jarocha na Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu 15 lat (2014 r.) zdobyli brązowy medal.

REKORDY UCZNIÓW ZSOMS