Stypendia unijne dla najzdolniejszych uczniów

W gronie trzech gimnazjalistek z Ostrowca zakwalifikowanych do Regionalnego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych województwa świętokrzyskiego na rok szkolny 2014/2015 znalazły się Emilia Reczko i Julia Szafrańska z Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. Obie trenują pływanie w klasie mistrzostwa sportowego.

Emilia Reczko i Julia Szafrańska znalazły się wśród 166 szczególnie uzdolnionych uczniów z województwa świętokrzyskiego, którzy otrzymają stypendia współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. O zakwalifikowaniu do regionalnego programu stypendialnego decydowały m.in. średnia ocen w poprzednim roku szkolnym, wyniki uzyskane ze sprawdzianu po szkole podstawowej, osiągnięcia w olimpiadach i konkursach.

Emilia jest uczennicą klasy III GMS, w ubiegłym roku szkolnym również otrzymała stypendium unijne dla szczególnie uzdolnionych uczniów. Przejawia ponadprzeciętne umiejętności w przyswajaniu wiedzy. Została finalistką Wojewódzkiego Konkursu z języka polskiego i wkrótce będzie walczyć o tytuł laureata. Brała udział w II etapie Wojewódzkiego Konkursu z matematyki. Zajęła II miejsce w etapie powiatowym Konkursu Wiedza Młodego Przedsiębiorcy, otrzymała też wyróżnienie w etapie powiatowym Konkursu Zadań Logicznych i Matematycznych.

Julia jest uczennicą klasy II GMS, ma równie szerokie zainteresowania i nieprzeciętne zdolności. Zakwalifikowała się do II etapu Wojewódzkiego Konkursu z matematyki, biologii, geografii, fizyki i języka polskiego. Jej pasją jest pływanie. Zajęła I miejsce w Dużej Lidze Świętokrzyskiej i I miejsce w Mistrzostwach Okręgu. Na Mistrzostwach Polski Juniorów kilkakrotnie awansowała do Finału A i Finału B. Julia interesuje się też fotografią.

Dla obu uczennic opracowano indywidualne plany rozwoju edukacyjnego, ich autorką i jednocześnie opiekunem stypendystek jest nauczycielka matematyki Małgorzata Stańczak.

Warto dodać, że w ubiegłym roku wśród ponad 300 stypendystów również było dwoje uczniów z GMS – Emilia Reczko i Marek Dzik.